Danish butter at Countdown-to what price?

More
15 years 5 months ago #12916 by Hestia
Found new package of butter at countdown, brand Lurepak.
Had a read at it and found it to be Danish.
How on earth does Danish butter end up in dairy country NZ?
How much does this transport of butter cost the environment?

Hope someone knows better than I do and can hopefully tell me that it is made in Timaru on license!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 years 5 months ago #199490 by kate
Hi Suzanne - nice to see you on here, you've been missed :)

I remember Lurpak butter - a staple in the supermarkets of my childhood in the UK. As I remember, it was the only unsalted butter available...

Cheers
Kate

Web Goddess

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 years 5 months ago #199493 by max2
Suzanne we are getting Danish butter in the Aussie supermarkets as well. I can't recall the brand, will check this week and also give you the cost here.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 years 5 months ago #199497 by Hestia
Thanks Kate :)
(I have a sick family member and live like in war zone since 6 months)

I saw the buter and it was cheaper than local butter but I refuse to buy D butter in NZ.
I refuse to buy NZ butter as well but that is because of the ridicolous price.
Have not bought any butter at all since they increased the price.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 years 5 months ago #199512 by max2
A bit OT but since the price of butter is mentioned, we had dinner at our neighbours 2 weeks ago (1 income family) Mrs Shopper has started to buy bulk homebrand "slab" butter, warm it slightly and mix it in her food processor with olive oil to make spreadable butter, the price works out far cheaper than buying it pre-mixed.... and she gets a lot more.

So a cost saver idea re butter where quality doesn't suffer.[8D]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 years 5 months ago #199514 by ame
Hmm, I seem to recall that Lurpak was advertised as "the finest butter in the world". Anyway, you should be happy that imported butter is available more cheaply than local butter. Like it or not, we are part of the global economy. The result of this incident should be that local suppliers will drop their price to compete. This is how the market works.

Here in Japan there is actually a butter shortage. Supermarkets have small notices in the butter section stating that butter is not available and they don't know when it will be. There are still small packs, which are expensive, but no 'standard sized' affordably priced packs.

A

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 years 5 months ago #199520 by AdoubleJ
I remember Lurpak butter from my youth in the UK as well! Hate to say I buy marg! [:I]

AdoubleJ

12 dogs, 6 cats, 1 x Hereford cross /Cassie/Casserole, 7 girlie sheep and of course Rambo and IggyPop! and chooks!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • maggies mum
  • maggies mum's Avatar
15 years 5 months ago #199527 by maggies mum
Replied by maggies mum on topic Danish butter at Countdown-to what price?
Marg who???? ;) :D I like Lurpak butter!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 years 5 months ago #199529 by Ghilly
We've been buying 'Home Brand' or 'Budget' food at the supermarket. As the prices go up however, these two brands are obviously becoming favourites with everyone else as well. The last trip to the supermarket, we found a lot of products had been sold out. I know rice is going up in price and supply is down but the only type of rice left were Basmati and Jasmine plus the other flash brands such as 'Uncle Bens'. No Home Brand at all and only a few tiny packets of long grain were left.

No budget bread, all sold out. We always buy a cheap margarine. Butter is hardly ever bought.

Some friends of ours went to buy about five things from the local supermarket in Pukekohe and couldn't get any of them.

As for flash imported products. No way!

We're constantly being told to buy NZ made. Not so bad in the food department but other products like clothes and appliances, well we get the cheapest. If we could afford to buy NZ made we would but I'm not walking around with no clothes until I can scratch up enough money to go for NZ made. I know nothing of fashion, don't care. If it's not practical for me, I won't wear it. I'm not that fussy as long as I don't feel like I've been shopping in the throwaway bin at the local op shop.

Yakut

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 years 5 months ago #199531 by max2
Don't be afraid to try the Jasmine rice Yakut, we buy it in 10 kilo bags (keeps fine) but its nice all the same.[;)]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 years 5 months ago #199547 by AdoubleJ
MM haven't you heard of Marg Arine? Comes in very useful! :D
Yakut - jasmine rice is the only rice we use now, very tasty - would never go back to the ordinary long grain.

AdoubleJ

12 dogs, 6 cats, 1 x Hereford cross /Cassie/Casserole, 7 girlie sheep and of course Rambo and IggyPop! and chooks!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 years 5 months ago #199551 by Ghilly
I don't mind either Basmati or Jasmine but Kim's not fussed, plus, rice pudding wouldn't be the same without short grain rice.

It's on the dessert menu at Poco Loco, cooked on the stove top with REAL vanilla and a blob of raspberry jam on the top. Divine!
I tried to make it the same way last night but ended up with enough for a restaraunt [:I]:rolleyes:

I gave the leftovers to the chooks this morning. Slugger is wearing a lot of hers. No doubt her brown shaver friends will help her clean up.

I find it quite annoying when a cheap cut of meat suddenly becomes the 'in' thing. Probably a year ago now, a Bolar roast was quite cheep compared to other roasts. Now it's shot up in price to the point where there's very little difference between a topside and a bolar.

My grandmother used to use the cheap cuts, oxtail stew was one of dads favourites but that slid up the price bracket too.
A small booklet thing I found after Dad cleaned out one of his flats years ago had been left behind by some Uni students. It was a guide to survive in a student flat with helpful hints like washing blankets, put them on the line when it's raining and bring them in when they're dry :rolleyes:

Other advice was on cooking, chicken was the cheapest meat you could get. Recipes for roasted, stewed, fried, you name it, were covered. Mince was the other and sausages. I was never a Uni student but flatted with some and Spag Bog was always on the menu.
We never ever bought anything in the form of luxuries. Cheapest of everything and meals made up from whatever was in the house at the time.
Stew with peanuts and apples was one memorable meal.

I don't mind 'roughing it' on the food side of things but with the way prices are going, it's going to be pretty rough.

I think the saddest day will be if we start seeing imported meat in the chillers. What the hell is happening to this country?

Lurpak butter has been around for years here, it's one of those supposed Luxury items and if you were watching the salt intake, a bit of a treat.
Can't think there would be too many people out there who would be willing to stretch their budget for a treat along these lines now.

Yakut

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 years 5 months ago #199554 by organicltd
If you are objecting to the price of butter make your own. Most on this site have space for a house cow. Milk it once a day, separate the cream, churn it, add salt and you have butter.

Wine does not make you FAT it makes you LEAN...
....against tables, chairs, floors, walls and ugly people.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 years 5 months ago #199557 by max2

organicltd;172579 wrote: If you are objecting to the price of butter make your own. Most on this site have space for a house cow. Milk it once a day, separate the cream, churn it, add salt and you have butter.


I have to say I have thought this also on other occasions with other posts...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 years 5 months ago #199560 by Hestia
It is not the dollar price that I am talking about.
It is the not defendable thing to buy something that we have no shortage of and ship all over the world.
We are to save on gas but we ship butter that we already have heaps of.
Being environmental.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Time to create page: 0.164 seconds